Tieto tipy pre prácu s hlasom Vám pomôžu pred načítavaním voice over

Ako bolo povedané znova a znova, dobrý hlas nestačí na to, aby ste získali prácu hlasového herectva, ani to nestačí na to, aby ste dokázali vytvoriť dobré demo. Pracujete za mikrofónom, takže ľudia sa spoliehajú na to, čo od vás počujú, aby vám rozumeli. Jasnosť vášho prejavu a spôsob, akým interpretujete scenár, sú dve veci, ktoré musíte mať vždy na pamäti.

Aj keď máte vo svojom domácom štúdiu to najlepšie vybavenie, ak nerozumejú tomu, čo hovoríte, práca určite nebude vaša. Áno, možno tam máte najcharizmatickejší hlas, ale ak niektoré slová neviete správne vysloviť, budete mať veľký problém. Dobrou správou je, že s tým môžete niečo urobiť. Poďme si pozrieť, ale tipy na správnu dikciu, ale predtým.

Je tu však ešte jedna premenná, ktorá môže narúšať jasnosť vašej nahrávky. Je to zle napísaný scenár. Vďaka dobre napísanému scenáru je každé nahrávanie pre herca s hlasom oveľa jednoduchšie. Ak teda scenár, ktorý čítate, má zlý pravopis, slabé frázy alebo ak nie je správne interpunkčný, určite sa vám bude ťažko čítať scenár podľa jeho pôvodného zámeru.

Interpunkcia je dôležitá pre voice over, pretože funguje ako pomôcka pri čítaní, frázovaní a pri celkovej interpretácii scenára. Bohužiaľ, nie všetky skripty, ktoré dostanete, sú dobre vyrobené, takže môže byť potrebné trochu doladiť pravopis, gramatiku a/alebo interpunkciu.

Prečo ako hlasový herec potrebujem korigovať scenár?

Pre plynulé nahrávanie si pred stlačením tlačidla nahrávania musíte najprv prečítať skript, aby ste sa oboznámili s obsahom. Dávajte pozor na gramatiku skriptu, konkrétne na pravopis a interpunkčné znamienka. Ak máte nejaké problémy s gramatikou, možno budete musieť s klientom spolupracovať (keďže nemôžete urobiť veľké zmeny v skripte bez toho, aby ste ich o tom informovali), ale oprava pravopisu a interpunkcie je niečo, čo môžete ľahko urobiť.

Samozrejme, musíte urobiť aj vlastnú úlohu. Aby ste skript správne doručili, musíte sa oboznámiť s významom interpunkčných znamienok.

Aké sú základné pravidlá používania interpunkčných znamienok?

Bodka – alebo bodka pre Slovákov znamená koniec logickej a úplnej myšlienky, pokiaľ nejde o opytovaciu alebo zvolaciu vetu.

Čiarka – oddeľuje frázy, slová alebo vety v zoznamoch; možno ho použiť aj na zdôraznenie položky, bodu alebo významu

Výkričník – používa sa na vyjadrenie rozhorčenia, údivu alebo prekvapenia, alebo na zdôraznenie komentára alebo krátkej, ostrej frázy.

Otáznik – označuje koniec všetkých priamych otázok.

Dvojbodka – používa sa na rozšírenie vety, ktorá jej predchádza, pričom často predstavuje zoznam, ktorý demonštruje alebo rozvádza čokoľvek, čo bolo predtým uvedené.

Bodkočiarka – používa sa na spájanie fráz a viet, ktoré sú tematicky spojené bez použitia spojky, a namiesto čiarok slúži aj na oddelenie položiek v zozname, keď už samotné položky čiarky obsahujú.

Úvodzovka – používa sa na citovanie niečoho, čo niekto presne povedal.

Ale keď prechádzate skriptom, môžete pridať aj nejaké osobné značky, ktoré vám pomôžu lepšie interpretovať a poskytovať pokyny.

Čiarky – ako sme už spomenuli, čiarky sa používajú na zdôraznenie položky, bodu alebo významu. Pridajte čiarky do skriptu tam, kde si myslíte, že by mala byť prirodzená pauza.

Zvýraznite – či už používate dokument programu Word alebo vytlačené skripty, zvýraznite slová, ktoré si vyžadujú starostlivú výslovnosť – žargóny, firemnú terminológiu alebo ťažko vysloviteľné slová. Uistite sa, že ste sa vrátili so svojím klientom, aby ste získali správnu výslovnosť.

Podčiarknutie – ďalší spôsob, ako ukázať dôraz na slovo, frázu alebo dokonca vety, je podčiarknuť.

Znaky väčšie/menšie ako – použite na označenie častí skriptu, kde potrebujete spomaliť alebo zrýchliť tempo

Virgule – alebo „staff“ a „tyč“, môžete použiť lomku (/) pre krátke pauzy a pomlčku (–) pre dlhšie pauzy

Existujú aj menej známe, no veľmi zaujímavé znamienka, ktoré si môžete pridať do zoznamu interpunkčných znamienok na použitie. Tieto interpunkčné znamienka vyjadrujú viac než zvyčajné zarážky a zdôraznenie – predstavujú rôzne pocity, ktoré môžete použiť ako vodítko pri interpretácii svojho písma.

Aklamačný bod – táto značka predstavuje „dobrú vôľu a privítanie“, takže ak uvidíte toto znamenie, scenár vyžaduje, aby bol váš hlas vrúcny, priateľský a láskavý.

Bod istoty – používa sa na vyjadrenie presvedčenia a istoty.

Interrobang – kombinácia výkričníka a otáznika. Používa sa na vyjadrenie vzrušenia alebo úplného zmätku.

Sarc mark – značka používaná na zdôraznenie sarkastickej frázy.

Môže byť ťažké zapamätať si, ako všetky tieto značky vyzerajú, takže by bolo lepšie, keby ste si ich v telefóne odfotili s ich významom. Kedykoľvek narazíte na zriedka používanú známku, budete si môcť skontrolovať svoje poznámky. Toto je zodpovedný hlas.

Ak si stále nie ste istý svojím výstupom, tak odporúčame Vám sa prihlásiť do nášho kurzu práca s hlasom.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *