V kariére hlasovania sa investície netýkajú len nahrávacích zariadení a štúdia. Skutočným názvom hry je starať sa o vaše konečné investičné aktívum – váš hlas.

Čo je VO únava?
Únava hlasu alebo hlasová únava je výraz pre hlasový prejav, ktorý opisuje napätie, únavu alebo slabosť vo vašom hlase, ktorá je výsledkom nekonečného úsilia o dosiahnutie úspechu.

Príznaky hlasovej únavy
Predtým, ako vás to zasiahne, už z diaľky vidíte, ako sa k vám blíži únava. A podvedome z toho plánujete uniknúť mnohými spôsobmi, o ktorých sa bude diskutovať neskôr. Tu je zoznam príznakov:

Bolesť alebo svrbenie hrdla
Zachrípnutý hlas
Znížený objem
Znížený hlasový rozsah
Pocit tepla alebo chladu v krku
Suchosť a viskózne sliny
Dehydratácia najmä ráno, keď sa zobudíte
Svalové napätie v krku a hrdle
Hlas nad únavou

Čo spôsobuje hlasovú únavu hlasových hercov?
Pretože väčšina hlasových aktérov sú nezávislí pracovníci a vzhľadom na vysoko konkurenčný trh VO by ste pravdepodobne urobili čokoľvek, aby ste prevzali čo najviac hlasových úloh. Bojíte sa povedať nie hrdelným projektom VO, ako sú hlasové prejavy videohier, ale nebojíte sa, že stratíte hlas.

Nie je nič také zlé na tom, že ste go-getter; koniec koncov, je to to, čo potrebuje každý jednotlivec, aby bol úspešný. To však nie je úplne použiteľné pre kariéru, kde produkt, ktorý predávate, pochádza z konkrétnej časti vášho tela. Tlačiť sa na hranice toho, čo dokáže váš hlas, zneužíva vašu hlasivú silu, a tak vám spôsobuje vyhorenie hlasu, ktoré ohrozuje viac príležitostí, než sa obávate straty kvôli vašej impulzívnosti.

Aj keď je normálne, že sa usilujete o neochvejnú kvalitu každej hlasovej úlohy, ktorú vykonávate, ochrana vášho hlasu je rovnako cenná ako zachovanie konzistencie vašich nahrávok. Ak váš hlas trpí, aj keď chcete robiť rovnako dobre ako vaše ostatné projekty, kvalita bude nevyhnutne ochromená tak či onak.

Ako sa teda vyvarujem vyhoreniu z toho, že robím príliš veľa hlasov, kým to spôsobí veľké škody?

 1. Zostaňte hydratovaní
  Toto je pravidlo číslo 1, s únavou alebo bez nej. Pite vlažnú vodu tak často, ako len môžete, aby ste si udržali lubrikáciu hlasiviek. Bylinný čaj s medom, citrónovou šťavou a zázvorovým čajom sú tiež silným pomocníkom, ktorý udrží vaše akordy v dobrej kondícii. Nakoľko môžete kontrolovať, znížte príjem alkoholu, kávy a sódy, pretože zbavujú vaše hlasivky ich prirodzenej vlhkosti.
 2. Dajte si pauzu a odpočívajte
  Keď hovoríme odpočinok, nemysleli sme len hlasový odpočinok, ale úplnú prestávku od všetkej namáhavej fyzickej a duševnej činnosti. Môže sa to pohybovať od dňa do týždňa alebo dvoch, je to úplne na vás. Mnohí hlasoví herci praktizujú dobrý zvyk ísť na dovolenku, kde úplne zabudnú na svoju prácu a venujú sa bezduchým činnostiam, pri ktorých nemôžu robiť nič iné, len relaxovať.
 3. Drž sa ďalej od hlučných miest
  Keď ste v hlučnom prostredí, máte tendenciu hovoriť nad hlukom, čo spôsobuje napätie vo vašom hlase. Znížte tlak zo svojho zvuku a hovorte jemne. Hovorte uvoľneným, ľahkým a ľahkým tónom a tempom. Nadmerné chatovanie s priateľmi v tele alebo cez telefón vám spotrebúva energiu a zneužíva váš krk. Pokiaľ môžete, snažte sa minimalizovať zbytočné reči, najmä ak máte pocit, že únava vás čoskoro prepadne.
 4. Zdriemnite si
  V knihe The Vocal Athlete, logopedičky Wendy Leborgne a Marci Rosenberg naznačujú, že užívatelia s ťažkým hlasom môžu mať prospech z pravidelného zdriemnutia počas dňa.

Hlasové zdriemnutie je krátke obdobie hlasového odpočinku (5 až 20 minút). Počas dňa sa snažte meniť svoju pracovnú záťaž, aby ste si našli krátke obdobia hlasového odpočinku a aby ste nerobili všetku svoju hlasovo náročnú prácu v jednom krátkom období. Rovnako sa snažte efektívne využiť prestávky odpočinkom hlasu.

 1. Urobte rozcvičku predtým, ako si dáte hlas
  Rovnako ako šport, aj hlasové herectvo potrebuje rozcvičku. Nebežíte len maratón priamo hore. Každý profesionálny používateľ hlasu potrebuje vedieť, ako efektívne zahriať svoj hlas. Dobrý hlasový kouč vám môže pomôcť rozvinúť rozcvičku prispôsobenú vašim potrebám. Výskum ukázal, že hlasoví herci, ktorí sa zahrievajú, hlásia menej prípadov vokálnej únavy a rýchlejšie sa zotavujú z ťažkého používania hlasu, pretože zahrievanie zvyšuje výdrž a rozsah hlasu.
 2. Urobte krok späť od robenia hrdelných projektov
  Mali by ste tiež potvrdiť, ktorý žáner hlasu je vhodný pre váš typ hlasu. To, že raz budete môcť vyjadriť výraz silnej postave vo videohre, nemusí nutne znamenať, že vám to vyhovuje. Opýtajte sa sami seba, či to dokážete upravovať znova a znova bez hlasového napätia.
 3. Šetrite svoj hlas na to, na čom skutočne záleží
  Môže to byť ironické, pretože vždy dostanete tipy a rady, ktoré by ste mali dodržiavať pri všetkých vašich konkurzoch a projektoch. Nie je však zlé byť dostatočne múdry na to, aby ste vedeli, kde ušetriť svoju hlasivú silu. Ak práve skúšate sami, pamätajte, že máte dovolené použiť jemný hlas namiesto toho, aby ste pri každom zábere osočovali, ako keby to bol posledný záber vášho projektu alebo konkurzu pred vaším klientom.
 4. Zvážte okamžitú konzultáciu s lekárom
  Ak vaša hlasová únava pretrváva niekoľko týždňov, máva na vás veľká červená vlajka, aby ste sa poradili s hlasovým terapeutom alebo lekárom ORL. Podcenenie vášho chronického vyhorenia hlasiviek môže viesť k oveľa vážnejším problémom s hlasom. Špecializovaná liečba môže zahŕňať lieky (napr. spreje do krku, pastilky), chirurgický zákrok, hlasovú terapiu alebo ich kombináciu.
 5. Urobte si dychové cvičenie
  V The Voice Realm sme narazili na článok Ako znížiť hlasovú únavu, kde sa diskutovalo o 3 dychových cvičeniach, ktoré môžu trénovať, aby vaše pľúca absorbovali a uvoľňovali vzduch, ktorý znižuje stres vo vašich hlasivkách.
 6. Dodržiavajte zdravú výživu a životný štýl
  Toto by mala byť základná rutina pre každého, kto používa hlas na svoj život. Vyhnite sa korenistým jedlám, sladkostiam a chladu. Nefajčite a vyhýbajte sa pasívnemu fajčeniu, pretože dráždi hlasivky. Dbajte na to, aby ste dodržiavali ústnu hygienu a vyhýbajte sa ústnej vode, ktorá obsahuje alkohol alebo dráždivé chemikálie. Všetky tieto tipy, ako sa vyhnúť únave hlasiviek, by ste mali mať na pamäti a nemalo by byť jasné, že ochrana vášho hlasu by mala byť nad všetkým ostatným vo vašich povinnostiach hlasového herca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *