Site icon Reklamný hlas – voice over, hlas do vašej reklamy, spotu

Zo zákulisia: 10 problémov s hlasovými hercami, o ktorých sme pravdepodobne nevedeli

Hlas muž, žena, dieťa. Ktorý si vybrať?

Zo zákulisia: 10 problémov s hlasovými hercami, o ktorých sme pravdepodobne nevedeli Mnoho článkov online zobrazuje život hlasového herectva, ako keby sa herci vyhrievali na tróne nahrávacieho štúdia a žijú život v shangri-la. Do určitej miery to môže byť pravda – napríklad keď je meno hlasového herca na mape. A väčšinou je to nepravdivé, pretože žiadny obchod nie je ľahostajný.

Iste, práca s hlasom je veľmi zábavná. Vyžaduje si to však aj schopnosť hlasových hercov predviesť výkon iba s použitím vašich hlasiviek, majstrovstvo remesla, ktoré si vyžaduje obrovský arzenál talentov, a pripravenosť a ochotu pracovať doslova.

Overte si skutočnosť, poďme sa pozrieť do zákulisia úžasných hlasov, ktoré počujeme z rádia.

Je to viac než len sedieť a hovoriť
Priznajme si to, je to zvyčajne počiatočný obraz, keď sa snažíme predstaviť si, ako hlasoví herci robia svoju prácu – sedia niekoľko hodín v kabíne a bez námahy recitujú scenár do mikrofónu. Nehovoriac o bremene, keď sa musíte odchýliť od kastingovej agentúry len kvôli konkurzu, ktorý nevedie k platenej práci.

V súčasnosti je na to, aby bolo možné vytvoriť napodobeninu hlasového záznamu, stále potrebné množstvo úloh a nástrojov, a áno – v niektorých prípadoch sa k procesu rozprávania scenára pridalo aj cestovanie. Od zvládnutia hlasovej réžie, simulácie postavy, prípravy aparatúry, úpravy nahrávky a jej odovzdania klientovi až po prípadné úpravy, ktoré zahŕňajú rozhovor s klientom. Hlasový herec, ktorý cez noc pracoval na 4000-slovnom scenári, sa môže cítiť vyčerpaný, keď je čas vylepšiť svoju prácu.

Hlasoví herci sú vždy v pohotovosti

Či už sú herci v jeho domácom štúdiu alebo mimo mesta na plážovej párty, s niektorými z nich sa môžu klienti stále skontaktovať. V najhoršom prípade sú prípady, keď klienti potrebujú naliehavú revíziu, takže hlasoví herci niekedy povolia prácu počas dovolenky, takže majú na cestách nahrávacie zariadenie na prácu na projekte hneď, aby pomohli klientom dodržať termín.

Keď ste doma, najmenšia šanca na meškanie môže byť ako čakanie, kým fúkač lístia opustí vašu ulicu.

Hlasových hercov je možné prepnúť do pohotovostného režimu – žiadna platba
Sú na to dva scenáre. Stav hlasových hercov, ktorí sú väčšinou na voľnej nohe, sa nazýva „dostupnosť“, keď momentálne nemajú projekt, na ktorom by mohli pracovať, a samozrejme, na rozdiel od firemných zamestnancov, nie sú platení za pracovné dni.

Iný prípad je, keď sa herci dohodnú, že si vyhradia jeden alebo dva dni na nahrávanie. Počas tejto doby si ich nikto iný nemôže rezervovať, kým nebudú oslobodení od projektového záväzku. Aby toho zranenia nebolo málo, sú klienti, ktorí si ich tak rezervujú a jednoducho ich pustia, ak už nie sú potrebné.

Pokiaľ nie ste slávny, váš príjem má barličky
Ak herci nie sú celebritami, hlasové herectvo nie je ľahké povolanie, ktorým sa dá okamžite a stabilne živiť. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, hlasoví herci nie sú okamžitými milionármi.

Takže vzhľadom na rozšírenie trhu hlasových služieb je konkurencia vysoká. Čím jednoduchšie a dostupnejšie veci sa stali vďaka nástupu internetu, tým viac ľudí vstúpilo do tohto odvetvia a zvyšok je história. Je iróniou, že dnes je do určitej miery náročnejšie, a to aj napriek pomoci technologického pokroku, aby sa rozšírila expozícia vášho profilu.

Nie je pravda, že tvár hlasového herca nie je vždy zobrazená!!
Bežná mylná predstava nielen pre nehercov, ale aj pre samotných hlasových hercov je, že hlasivky sú jediným prínosom hlasového herectva. V skutočnosti sú výrazy tváre hlasových hercov cenné pre nich aj pre klientov.

Aby skutočne dokázali dosiahnuť hviezdny hlasový prejav, zapojenie ich výrazov tváre a reči tela sú 2 hlavné zložky.

Klientom, ktorých žánrom voiceoveru je animácia alebo videohry, verte tomu alebo nie, niektorí z nich inštalujú do nahrávacích štúdií akúsi sledovaciu kameru, aby zachytili pohyb, ktorý môžu použiť ako referenciu na animáciu svojich postáv. Prirodzené gestá hlasových hercov pri oživovaní postáv zohrávajú dôležitú úlohu aj vo vizuálnej stránke produktu.

Hlasoví herci prichádzajú o klientov a niekedy aj o plat
Je možné, že sa váš klient rozhodne pre nový smer alebo nájde vhodnejšie riešenie pre svoj voice over projekt. Môže to byť aj tým, že máte návyky, ktoré vás robia nekompetentnými, čo vášho klienta sklame. A taká je aj temná stránka hlasového herectva.

Či už dôvod pochádza od hlasového herca alebo klienta, akčný bod, na ktorý by ste sa mali zamerať, je, ako sa tomu vyhnúť a ako sa s tým vysporiadať. Tu je dobrý článok o tom, ako sa vysporiadať so stratou hlasu cez klienta.

Rovnako ako klienti, aj oni sa držia
Hlasoví herci sa tiež stretávajú s problémami, ktoré ovplyvňujú ich produktivitu, pracovné tempo a rýchlosť obratu. Niektorí klienti posielajú súkromné konkurzy na online kastingovú stránku viacerým talentom podľa svojho výberu a vrátia sa po týždni alebo niekoľkých týždňoch. Hlasoví herci potom odovzdajú konkurz a nerobia nič iné, len čakajú na signál klienta ísť pracovať na oficiálnom projekte.

Klienti majú tiež nabitý program a to vytvára bariéru v ich komunikácii s talentom v reálnom čase. Často, keď dostanú neskorú spätnú väzbu od svojich ľudí, majú tendenciu naháňať rovnaký talent, aby pracovali na revíziách. Zo strany herca nemajú inú možnosť, ako rozšíriť svoje služby pre svojho klienta, aj keď je to mimo ich plánu.

Niektorí herci sú najatí len na dýchanie
Sean Kenin, ktorý vystupuje na Family Guy ako chichotavý, hyper „Tiny Tom Cruise“, je v biznise známy ako napodobňovač. Dokáže priblížiť známych interpretov presne podľa toho, ako znejú, keď lapajú po vzduchu.

Kenin je živým dôkazom toho, že niektorých hlasových hercov možno najať úplne len na dýchanie, chrochtanie, rôzne odtiene psích štekotov, veterných vánkov, smiech a iné.

Vôbec to nie je problém, ale môže to byť prekážkou pri rozširovaní schopností herca a získavaní ďalších príležitostí a môže to poškodiť ich hlasy.

Únava hlasiviek uprostred veľkého projektu

Únava hlasu alebo hlasu je trochu prijateľná, ale nie počas prebiehajúceho veľkého projektu. Je to totálny neporiadok, ak sa hercov hlas stane chrapľavým, keď ste v polovici dokončovania dlhého scenára.

Pravdepodobne sú roztrhaní na hádzanie uteráka a informovanie klienta o problémoch, alebo sa zubami nechtami snažia urobiť nemožné. V našom minulotýždňovom príspevku sme sa zaoberali súpravou prvej pomoci pri riešení problému vyhorenia hlasu.

Výmena poškodeného mikrofónu
Poškodené nahrávacie zariadenie je rovnako zaťažujúce ako strata hlasu herca. Pokiaľ herec skutočne neplánuje upgradovať svoje vybavenie, je nákladné a frustrujúce investovať do nového kvôli nechcenej nehode.

Pre hlasových hercov, ktorí toto čítajú, máte zvláštnu alebo neobvyklú skúsenosť s hlasovým hraním, o ktorej sa takmer nehovorí? Poďme sa o tom porozprávať v komentároch nižšie.

Exit mobile version