Site icon Reklamný hlas – voice over, hlas do vašej reklamy, spotu

5 tipov na zlepšenie hlasu… len nezachádzajte príliš ďaleko!

Občas je vhodné ovládať prácu s hlasom, aby nezhorel mikrofón. Čo myslíte?

Občas je vhodné ovládať prácu s hlasom, aby nezhorel mikrofón. Čo myslíte?

5 tipov na zlepšenie hlasu… len nezachádzajte príliš ďaleko! Takže môj hlas znie trochu ako Newsreader. prečo? Je to preto, že som trénoval, aby to tak znelo, čo znamená, že môžete aj vy. Samozrejme, že nechcete znieť ako čítačka správ! Ak sa vám však na vašom hlase niečo nepáči, môžete ich zmeniť.

Mal som celkom šťastie, vyrastal som, keď mi povedali, že mám pekný rečnícky hlas a že sa mi naozaj páčilo vystupovanie na verejnosti (aj keď ma to znervózňovalo). Takže skok do rádia a neskôr podcasting nebol pre mňa príliš ťažký. To znamená, že som vyrastal v Západnom Sydney… a tí zo severných a východných predmestí radi žartujú, že máme istý „westiensky“ prízvuk.

Takže, keď som v polovici roku 2000 začínal ako televízny novinár, mojím cieľom bolo skryť to. To znamenalo, že som musel vyžehliť pár výslovností. Zvuk „an“ v slovách ako „človek“, „stoj“ a „krajina“ bol obzvlášť drsný. Sú pre mnohých Austrálčanov. Pamätám si, že ma vytiahli z mojej výslovnosti „Caaaaannnbra“.

Musel som vyznieť v robotníckej triede, nedajbože!

Tak som tvrdo pracoval na tom, aby som to zmenil. Cvičil som s hlasovým trénerom a cítil som sa ako Julie Andrews vo filme „My Fair Lady“, „dážď v Španielsku padá hlavne na rovinu“… alebo v mojom prípade; „Muž z Canberry bude stáť a držať ju za ruku.“

Doma som cvičil hlasové cvičenia a dýchanie tiež. A podarilo sa. Keď som mal 24 rokov, čítal som správy z melbournského rádia. To znamená, že som mal stále strach zo zvuku „an“, ktorý som raz vyslovil „Cann River“ v Gippslande vo vysielaní ako „Cahn River“, pretože som sa veľmi bál vydávať drsný „zvuk“. Ktosi o tom na druhý deň napísal v Liste redaktorovi vek, ako som znel slivkovo. Netušili!

Ide o to, že každý má problémy s hlasom. A môže pochádzať z niektorých dosť zvláštnych miest. Len nechcem, aby to ľudí brzdilo v vytváraní podcastu alebo dokonca v jednoduchom vstupe na podcast.

V podcastingu je váš hlas váš najsilnejší nástroj. Ale nemusí to byť dokonalé, len to musí byť vrúcnym odrazom vás. Ak by ste však chceli upraviť svoj zvuk, tu je päť základných tipov na zlepšenie hlasu a prezentácie. Tieto tipy vám pomôžu, aby ste na svojich poslucháčov pôsobili sebavedomejšie, pútavejšie a profesionálnejšie.

  1. Dýchajte

Pred začatím nahrávania sa na chvíľu zhlboka nadýchnite. Uistite sa, že sedíte vzpriamene na stoličke s oboma nohami na zemi. Ak chcete, môžete tiež stáť s dobrým držaním tela. Zhlboka sa nadýchnite z bránice, aby ste videli, ako vám vychádza žalúdok, nie hrudník alebo ramená. Táto technika vám pomôže sústrediť sa a urobiť váš hlas pokojným a silným.

  1. Podčiarknite svoj scenár

Často počúvame radu: „Buď prirodzená!“ ale to môže byť ťažké, keď začínate. Aby ste nezneli ako zo scenára, podčiarknite slová alebo frázy, ktoré chcete zdôrazniť. Vaše čítanie tak získa viac konverzačný tón.

Ďalšou technikou je predstaviť si, že hovoríte so svojím najlepším priateľom. Pomáha vytvárať intímnejší a pútavejší zážitok z počúvania. A ak sa cítite dostatočne sebavedomí, pustite sa do scenára! Rozprávajte príbeh od bodiek, ako keby ste rozprávali blízkemu priateľovi. Vďaka tejto spontánnosti zniete prirodzenejšie.

  1. Povedz to s dôverou

Dôvera je kľúčová v akejkoľvek forme komunikácie a podcasting nie je výnimkou. Vždy sa uistite, že to, čo hovoríte, je pravdivé a presné. Keď ste si istý svojim obsahom, hovorte s dôverou. Vyhnite sa tomu, aby ste hlasom na konci vety „nahor“, čo by vás zneistilo. (Výnimkou z tohto pravidla je, že keď kladiete otázku, potom by váš hlas mal na konci vety ísť „nahor“!). Táto variácia tónu dodáva dynamiku a pomáha udržať vašich poslucháčov zapojených. Váš podcast nie je „príbeh spánku!“

  1. Môžete „opraviť“ svoj hlas – ale prečo?

Verte tomu alebo nie, časom môžete zmeniť tonálnu kvalitu svojho hlasu a spôsob, akým veci vyslovujete. Ale mali by ste? Ak zniete ako všetci ostatní, čo vás odlišuje? Vaše výstrednosti sú to, čo vás robí príbuzným a zaujímavým. Namiesto toho, aby ste sa snažili znieť ako niekto iný, prijmite svoje jedinečné vokálne vlastnosti a povedzte to s istotou. Všetci nemusíme znieť ako čítačky správ.

  1. Cvičte

Ak naozaj chcete „vyžehliť“ niektoré zo svojich drsných okrajov, môžete. Chce to však prax. Môžete navštíviť hlasového kouča alebo logopéda, prípadne si doma precvičiť jazykolamy, hučanie a iné hlasové zahrievacie cvičenia. Ak chcete znížiť register svojho hlasu, môžete si precvičiť čítanie pasáží z knihy v nižšom registri. Ale znova sa opýtajte sami seba, naozaj to chcete? Sústreďte sa na to, aby to, čo už máte, bolo ešte lepšie. Vaša autenticita je to, čo rozžiari váš podcast.

Záverečná úvaha

Skôr zvláštne, niekedy mi je smutno, že v mojom hlase už nepočujete slabý prízvuk zo západného Sydney. V týchto dňoch som hrdý na to, odkiaľ som prišiel a rád sa k tomu vraciam

Exit mobile version